کد خبر : 93284
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1394 1:29
تعداد بازدید : 1157

سایت جدید سوره

درباره سایت جدید سوره

سایت جدید سوره رونمایی شده   
سایت جدید سوره روز چهارشنبه 30/10/94  با حضور هیات رییسه  در دفتر ریاست دانشگاه  سوره رونمایی شد.

 در این جلسه مدیر روابط عمومی دانشگاه ضمن رونمایی از سایت جدید به توضیحاتی در خصوص قسمت های مختلف سایت پرداخت. هیأت رییسه ضمن خرسندی از رونمایی سایت جدید از عوامل دست اندرکار  این پروژه تشکر کردند.
*****************************************************************************

در باره سایت جدید دانشگاه؛
با توجه به  اینکه سایت قدیم دانشگاه از نظر بصری و فنی دارای مشکلات عدیده ای بود، طراح و سازنده سایت به علت  بروز نبودن برنامه نویسی سایت  قادر به پشتیبانی و ارائه سرویس مناسب نبود. از این رو مقرر گردید تا  اداره روابط عمومی نسبت به طراحی سایت جدید اقدامات لازم را انجام دهد.بنابراین ضمن عقد قراردادی با مؤسسه فرهنگی تبیان طراحی سایت جدید آغاز شد و ضمن بررسی چندین سایت معتبر دانشگاهی داخلی اطلاعات لازم مورد نیاز دانشگاه جمع آوری گردید و برای ویرایش به حوزه های مختلف ارجاع داده شد که سرانجام بر اساس نیازهای هر حوزه، منوهایی طراحی شد و اطلاعات  نهایی بعد از چندین ماه کار مداوم بارگذاری گردید. بخش اعظمی از اطلاعات سایت، از کتاب اول دانشگاه که توسط معاونت پژوهشی در سال 92 چاپ شده بود استخراج گردید که بعد از بروز کردن برخی از داده ها، مورد استفاده قرار گرفت. ازآنجاییکه درسایت قدیم، شرح وظایف و  عملکرد حوزه های مختلف دانشگاه  مانند معاونت ها و دانشکده ها و.... موجود نبود  و بیشتر مطالب جنبه اطلاع رسانی و خبری داشته است، انتظارات مورد نیاز کاربران تامین نمی شد. ازاین رو سعی شد برای آشنایی بهتر از عملکرد و شرح وظایف قسمت های گوناگون دانشگاه، حجم گسترده ای از اطلاعات مورد نیاز  در ده سال اخیر در قسمت های لازم  بارگذاری شود.

طراحی صفحه اول سایت از لحاظ بصری
 طراحی صفحه اول سایت همواره دغدغه اکثر طراحان بوده است. از این رو  حجم مطالب و چینش آنها  از نظر گرافیک و چشم نواز بودن، مد نظرمجریان این طرح بوده است. در طراحی نقش هندسی کاشی گونه  هدر صفحه  و آرم و نام دانشگاه، آقای خسرو خسروی از استادان دانشگاه یاریمان دادند  و طراحی ما بقی صفحه اول  با توجه به خواسته های مورد نیاز دانشگاه توسط موسسه تبیان طراحی گردید که بعد از بارها تغییر و جابجایی نشانه ها (آیکون ها) و قالب ها، در حالی که کار به اتمام رسید  و رضایت نسبی حاصل شده بود تصمیم گرفته شد برای ساده تر شدن شکل سایت  به غیر از هدر و فوتر، تمامی مطالب این صفحه دوباره طراحی شود که این کار  توسط آقای سید محمد مهدی گرامی از دانشجویان مستعد گروه گرافیک انجام پذیرفت.
صفحه اول سایت از ده قسمت موازی تشکیل شده است که به تناوب از عکس، نشانه، و قالب های کوچک مستطیل شکل، تشکیل شده است که بیننده را به درون آرم ها و قالب ها راهنمایی می کند. بر خلاف برخی از سایت های دانشگاهی که حجم زیادی از مطالب در صفحه اول آنها  نمایش داده می شود ، صفحه اول این سایت حجم کمتری از مطالب را در بر دارد  اما  از نظر گستردگی طولی صفحه، سِیر بیشتری را برای مشاهده طلب می کند. به جز اخبار که در کادر های بزرگتر  بالای صفحه در حرکتند، سایر مطالب  مورد نیاز را  می توان در لایه های زیرین نشانه ها  و قالب های کوچک،   که با چند کلمه کلیدی  مشخص شده اند،  مشاهده کرد. از این رو صفحه اول سایت  ضمن تشابه بصری کمتر، در نسبت  با سایر سایت های دانشگاهی داخلی، در نگاه  اول از سادگی قابل توجهی نیز  برخوردار است.
گستردگی بَنِر در بالای صفحه که با بسمه الله زیبا بر روی سفال، اثر آقای مهران هوشیار از استادان دانشگاه، چشم نوازی می کند  علاوه بر باز شدن سایت با اسم اعظم، ما را به دیدن اخبار مهم و سایر آثار هنری در این قسمت هدایت می کند. در بخش پایین بنر نشانه ها به قدر کافی گویا هستند. در قسمت" گالری تصاویر" در قدم اول آثار هنری اساتید قرارداده شد و در ادامه راه  ازآثار دانشجویان فعال و مستعد سوره در رشته های مختلف استفاده خواهد شد.
"فروشگاه آثار هنری" که در بخش سامانه ها قرار دارد یکی از بخش های مهم و ابتکاری در حوزه دانشگاهی است که به فروش آثار هنری اساتید و دانشجویان رشته هنر اختصاص دارد. علاقمندان طبق ارائه ساز و کار معین که متعاقیاً به اطلاع خواهد رسید می توانند  آثار هنری خود را با قیمت منطقی به مخاطبان  ارائه نمایند. با توجه به اینکه امروزه  نظریه پردازان در حوزه اقتصاد هنر، چگونگی  تولید و ارائه آثار هنری به نحو مطلوب را از عوامل مهم بقای رشته های هنری می دانند، قراردادن این بخش دریک سایت  دانشگاهی علاوه بر کار آفرینی برای خالقین اثر ، موجب رقابت سالم  در تولید و ارائه آثار هنری خواهد شد  و از سوی دیگر  فراگیر شدن  این شیوه عَرضه، بستری را فراهم می کند تا مخاطبان گسترده تری  از داشتن اصل یک اثر هنری بهره مند شوند.  
 در قسمت "بخش های جانبی" قالب های کوچکی قرار داده شده است تا با دسترسی آسان بتوان وارد قسمت های موردنیاز شد. یکی از این قسمت ها «عضویت در سایت» می باشد که کاربران می بایست درسایت  ثبت نام نمایند  تا از آخرین اخبار و اطلاعیه های دانشگاه که به ایمیل آنها ارسال می شود و همچنین از امکانات دیگری  که برای آنها فراهم می گردد استفاده نمایند. « مجله الکترونیک» نیز از دیگر این بخش است که عملیاتی  شدن آن  نیازمندِ حضور فعال دانشجویان در این حوزه می باشد. با توجه به وجود رشته روزنامه نگاری در دانشکده فرهنگ و ارتباطات می توان از پتانسیل موجود در این خصوص  بهره مند شد.همچنین باید به بخش پرسمان دینی اشاره کرد که علاقمندان می توانند پرسش  و پاسخ های مورد نیاز خود را از این طریق پی گیری نمایند.
در قسمت " معرفی"  که در  بخش های انتهایی صفحه قراردارد  علاوه بر معرفی آثار هنری هنرمندان سوره اعم از اساتید و دانشجویان، سبک ها و رشته های هنری مورد علاقه و نیاز کاربران نیز همراه با تصاویر  مربوطه ارائه خواهد شد. از این رو حمایت و همکاری علاقمندان برای پویایی این بخش  ضروری به نظر می رسد. در قسمت انتهایی صفحه "دستاوردهای دانشگاه"، زینت بخش نام خانواده دانشگاهی سوره است  که در عرصه های گوناگون   مقام، جوایز و افتخاری را کسب نمودند.
برای اگاهی از چگونگی ارتباط با سایت دانشگاه قابل ذکر است که  مسئولیت اصلی سایت بر عهده روابط عمومی دانشگاه می باشد و در حوزه  معاونت ها و دانشکده ها، مسئولیت بر عهده کاربری است که از طرف حوزه های مربوطه معرفی شده است. از این رو  اساتید و دانشجویان محترم می توانند  هر گونه انتقاد و یا پیشنهاد سازنده خود را به اداره روابط عمومی و یا  کاربر  حوزه های مذکور اعلام نمایند و همچنین اخبار مهم را  براساس روند قانونی دانشگاه از طریق کاربران مذکور بر روی سایت بارگذاری نمایند.
سخن آخر
  مسلماً آنچه درطراحی سایت سوره دیده می شود همه آنچه که باید، نیست. شیوه ها وسبک های هنری تفکرات گوناگونی را رقم می زند (و بالعکس). ایده پردازی هنری حد و مرز ندارد و برآورده شدن انتظارات همه سلایق امریست ناممکن. بدیهیست درچند هفته اول  به خاطر عملیاتی شدن سایت ایرادات کار خود نمایی می کند. بنابراین لازم است تغییراتی صورت گیرد.  برخی از بخش ها باید تکمیل شوند و برخی دیگر اصلاح یا حذف. بابت این تداخل های اجتناب ناپذیر پیشاپیش عذر ما را پذیرا باشید. با توجه به توانمندی  موجود در دانشگاه سوره انتظار می رود استادان و دانشجویان دانشگاه سوره در جهت بهتر و کامل تر شدن سایت، ما را از نظرات و همراهی خود بهره مند سازند. اداره روابط عمومی دانشگاه سوره از  هر گونه  پیشنهاد سازنده ای که در جهت پیشبرد اهداف سازمانی دانشگاه باشد استقبال می کند. در انتها بایسته است ازهمه عزیزانی که دراین مسیر یاورمان بودند تشکر و قدر دانی نماییم.
                                                                                                                                                               باسپاس
      سید امین موسوی
مدیر روابط عمومی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :