کد خبر : 93150
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1390 8:55
تعداد بازدید : 370

بررسی تغییرات فرمی خط کوفی در پنج قرن اول اسلام


مقطع  تحصیلی .شماره  ثبت184

کارشناسی ارشد ارتباط تصویری
 
عنوان پایان نامه نظری
بررسی تغییرات فرمی خط کوفی در پنج قرن اول اسلام
استاد راهنمای پایان نامه عملی -- استاد راهنما پایان نامه نظری
 اجباری ،  صداقت
استاد مشاور ادیبی ، فرزاد نام دانشجو موسوی ،  ناز
ماه دفاع اسفند سال دفاع 1388
چکیده پایان نامه :
در این پژوهش هدف، بررسی تحولات بصری خط کوفی در پنج قرن اول اسلام است. خطی که از نمونه ای بسیار ساده و پیش پاافتاده به گونه ای خوشنویسی تبدیل شد که برای قـرن ها شیـوه های کتابت جـهان اسلام را تسخـیر کرده بـود. بعـد از آن، در مسیـر تـزئیـن ( استفاده های صرفاً تصویری) باز هم این خط خوش درخشید و این بار توانست در قالب فرم های متنوع تزئینی جایگاه خود را پیدا کند. این در حالی بود که قابلیت خوانده شدن این فرم تزئینی ( خط کوفی ) آن را از سایر نمونه های تزئینی هم عصرش متمایز می کرد.
اما آن چه که در طی این مسیر طولانی به لحاظ بصری بر این خط گذشت تا توانست چنین جایگاهی را، هم با رویکرد کاربردی ( کتابت ) و هم با رویکرد تزئینی ( آرایش سطوح متعدد اعم از معماری، ظروف و ...) به دست آورد، از جمله نکاتی است که در این پایان نامه بررسی خواهد شد.
تغییر و تحولات فرمی انواع کوفی و سپس تأثیر این تغییرات بر چگونگی استفاده از این خط، از دیگر مواردی است که به آن پرداخته خواهد شد.
این پژوهش با دیدی از طریق طراحی گرافیک نمونه های متنوعی از کوفی را در قالب فرم های متنوع مورد بررسی قرار داده است؛ در نتیجه پرداخت های تاریخی، اجتماعی و جغرافیایی بسیار کم رنگ تر از پرداخت های بصری خواهد بود.
این مطالعات، با هدف توسعه ی استفاده های تصویری متناسب با نیاز امروز از خط کوفی، انجام شده است، تا بتوان از مجموعه ی تصویری ای که از قرن ها پیش به ارث رسیده است برای آن چه که نیازهای تصویری امروز می طلبد، استفاده کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :