کد خبر : 93122
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 7:59
تعداد بازدید : 286

بررسی قابلیت های کاربرد محصولات سرامیکی درنور پردازهای خارجی از منظر زیبائی شناسی


مقطع تحصیلی . شماره  ثبت 364

کارشناسی ارشد صنایع دستی
( گرایش طراحی و تولید)
 
عنوان پایان نامه نظری

بررسی قابلیت های کاربرد محصولات سرامیکی در نورپردازهای فضاهای خارجی از منظر زیبایی شناسی

استاد راهنمای پایان نامه عملی شانس ،  حمید
استاد راهنما پایان نامه نظری زاویه ،سعید
استاد مشاور - نام دانشجو روح الامینی ،  بنیاد
ماه دفاع پائیز سال دفاع 1388
چکیده پایان نامه :

سابقه چند هزارساله سفال و سرامیک در ایران تا به امروز نشان از جایگاه و اهمیت این ماده در زندگی جاری انسان و شکل گیری تمدن های بشری دارد. تمدن هایی که بر پایه اعتقادات و نیازهای روزمره بشری شکل گرفته اند. محصولات سفالی در طول تاریخ علاوه بر برطرف کردن نیازهای کاربردی بشر، جایگاه بیان افکار و عقاید و وسیله ای برای انتقال و تبادل اطلاعات بوده اند.
 ساخت انواع محصولات سفالی با قابلیت ها و فرم های مختلف و ارائه آن ها با انواع لعاب های متنوع  در مقاطع مختلف تاریخی، کارنامه درخشانی است در سیر تحولات این ماده و ره آوردی ارزشمند که ماحصل ذوق و استعداد شگرف هنرمندان می باشد. در این میان نقش هنرمندان ایرانی در شکل گیری این تغییر و تحولات ستودنی و در خور تأمل است. ظرفیت های بالای محصولات سرامیکی چه از نظر شکل پذیری و رنگ آمیزی و چه از لحاظ بازگشت به چرخه محیط زیست، و دارا بودن خاصیت فوق العاده تجزیه پذیری و وجود منابع فراوان مواد اولیه این محصولات با قیمت ارزان در داخل کشور و حضور کارگاه های تولیدی فعال و نیمه فعال، نیروی انسانی متخصص و هنرمند در این زمینه شرایط مساعدی را فراهم می آورد تا ضمن گسترش کاربرد محصولات سرامیکی در عرصه های مختلف، زمینه صادرات هرچـه بیشتـر این کالاها و اشتغال قشر کثیری از نیروهای مستعد در این حرفه  پدید آید.
 رساله حاضر نگاهی دارد به بررسی قابلیت های کاربرد محصولات سرامیکی در نورپردازی فضاهای خارجی از منظر زیبایی شناسی، و سعی شده است با تحقیقات و نظرسنجی های میدانی و ارائه پرسش نامه و مطالعات کتابخانه ای، اطلاعاتی درباره مخاطبین محصول بدست آید و جایگاه آن از نظر فرهنگی، اقتصادی  و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین جایگاه محصول در فضای مورد استفاده و ارتباط این دو ( فرم و فضا )، و ویژگی های فیزیکی و خواص شیمیایی کالا و ارزش های زیبایی شناسی و مزایای این ماده، در مقایسه با دیگر مواد، مورد توجه قرارگرفته است.
 در ادامه ضمن بررسی مراحل تولید، مونتاژ، دمونتاژ، تعمیر، نصب، نگهداری، حمل و نقل، بسته بندی و انبارداری و علل تخریب محصول، به ارائه راهکارها و دستورالعمل هایی جهت بهبود و ساخت محصولات سرامیکی پرداخته شده است.
در فاز عملی پروژه ضمن ارائه اتودهای اولیه و پروراندن آن ها، به منظور دست یابی به فرم نهایی و نیل به اهداف مورد نظر، دستورالعمل ها و پیشنهادات فاز نظری رساله را الگو و خط مش کاری خود قرار داده ام.
واژه های کلیدی:
سرامیک، زیبایی شناسی، نورپردازی، فضای خارجی 
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :