کد خبر : 93115
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 7:6
تعداد بازدید : 187

گریستن از میان منشور در دو موومان برای ارکستر بزرگ


مقطع  تحصیلی. 311شماره  ثبت

کارشناسی ارشد آهنگسازی
 
عنوان پایان نامه نظری

نگریستن از میان منشور در دو موومان برای ارکستر بزرگ
و کوارتت زهی
استاد راهنمای پایان نامه عملی استاد راهنما پایان نامه نظری

 الیاسی ،  اتابک
استاد مشاور
  ضرابی ،  تقی
نام دانشجو   حسنی ،  نوید
ماه دفاع تیر سال دفاع 1389
چکیده پایان نامه :

نگریستن از میان منشور قطعه ای است در دو موومان سیاه و سفید. تلاشی برای تجزیه زندگی- به مانند یک شعاع نور در میان منشور- به اجزای گوناگونش خواه تیره خواه روشن. و بیان طیف های رنگارنگ هستی با استفاده از دست آوردهای موسیقی معایر در زمینه ی فرم، ملودی، ریتم و ارکستراسیون. موومان سیاه از دو قسمت اصلی با یک مقدمه و موخره کوتاه با فرم A B A` B` coda  تشکیل گردیده و درنگی است بر نیمه تاریک و گاه ناپیدای زندگی، برای نشان دادن این نیمه ی زندگی و خلق این فضای تار از مدهای تیره استفاده شده است.  
ترکیبات صوتی در این موومان، بیشتر ترکیبی از نت های شخصیت دار مدها است که آن هم به صورت نت های پدال به گوش می رسد و به طور دقیق از آکوردهای تریاد استفاده نمی شود. موومان سفید موومانی متضاد با موومان سیاه با فرم  A B A`  می باشد و برای خلق فضایی متضاد با موومان سیاه و انتقال حس زیبایی، آرامش و معنویت زندگی از مدهای روشن استفاده شده است.
در این موومان از تمامی عناصر فرم، هارمونی و ریتم به گونه ای استفاده شده که شخصیت ثابت و مشخص مورد نظر را تداعی نماید و به همین دلیل بافتی معتدل به کار گرفته شده است. همچنین هارمونی این موومان کاملاً با موومان سیاه متفاوت می باشد. در این موومان از آکوردهای رنگین تیرس و خوشه ای ( کلاستر )- که یادآور تلالو نور در منشورند- روی درجات مختلف مدها استفاده شده است.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :