کد خبر : 93106
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 6:21
تعداد بازدید : 328

ررسی و ریشه یابی نقوش دستبافت های عشایری و روستائی فارس


مقطع تحصیلی. شماره  ثبت 356

کارشناسی ارشد صنایع دستی
 
عنوان پایان نامه نظری

بررسی و ریشه یابی نقوش دستبافت های عشایری و روستایی فارس
 
استاد راهنمای پایان نامه عملی -- استاد راهنما پایان نامه نظری  آشوری ،  محمد   تقی
استادان مشاور
 هوشیار ،  مهران
نام دانشجو  روح  پرور ،  حبیب الله
ماه دفاع اسفند سال دفاع 1387
چکیده پایان نامه :

 استان فارس با داشتن بیشترین عشایر چه از نظر تعداد و چه از نظر تنوع قومی (لر، عرب، ترک) و چه از نظر تمدن هایی که در این سرزمین شکل گرفته اند موجب فراهم آمدن گنجینه ای از نقوش شده. در حال حاضر دستبافت های عشایر و روستاییان فارس را می توان یکی از جایگاه های مهم استمرار و تداوم این نقوش دانست، نقوشی که بعضی پیشینه پیش از تاریخ دارند.
 در این پژوهش سعی شده است با ارایه تصاویر و مستندات از منابع معتبر چهل و شش نقش مایه که در دست بافت های عشایر و روستاییان فارس بافته می شود مورد بررسی و ریشه یابی قرار گیرد. استفاده از نقوش آثار تاریخی کشف شده در دوره های مختلف تا نقوش آخرین یافته های باستان شناسی و سعی در پیدا کردن ارتباط آن ها با نقوش دست بافت ها و بررسی تطبیقی نقوش یکی از مهم ترین راه های تهیه مطالب بوده است. مصاحبه با عشایر، روستاییان، بافندگان و محققین بومی یکی دیگر از روش های گردآوری مطالب می باشد.
تا ضمن اطلاع از ریشه های تاریخی و علت وجودی مهمترین نقش مایه ها  به همان صورتی که در دست بافت های موجود از گذشته وجود دارد. بتوان با الهام و شناخت نقوش اصیل به ابداع و نوآوری در عرصه تولید دستبافت ها پرداخت.
کلید واژه ها:
قشقایی، فرش، فارس، عشایر، اسطوره.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :