کد خبر : 92134
تاریخ انتشار : 8 آذر 1388 6:57
تعداد بازدید : 9120

شمقدري در نشست فرهنگ و رسانه


خبرگزاري فارس: معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: سينماي ايران روايت گر نجابت و شرافت مردم اين سرزمين است و اين سينما پل ارتباطي خوبي با ايرانيان خارج از كشور برقرار كرده است


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نخستين نشست كارگروه فرهنگ و رسانه شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور، 4 آذرماه با حضور نمايندگان و مديران 25 سازمان دولتي و مردم نهاد در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.
در اين نشست كه با حضور مهدي مصطفوي رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جواد شمقدري، معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاون مطبوعاتي وزير ارشاد برگزار شد، حاضران در مورد فرهنگ و رسانه ايرانيان خارج از كشور به گفت وگو پرداختند.
در ابتداي اين مراسم، مصطفوي مشاور رئيس جمهور ضمن خوشامدگويي به نمايندگان سازمان ها و دستگاه هاي دولتي و مردم نهاد، در سخناني در خصوص تدوين برنامه و راهبرد هاي ارائه شده براي همسو كردن فعاليت هاي ايرانيان خارج از كشور اظهار داشت: در تشكيل كارگروه ها كه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي انجام شده است، كارهاي پژوهشي، علمي و دقيقي در ارتباط با هموطنانمان در خارج از كشور صورت گرفته است.
مصطفوي در ادامه با اشاره به اينكه مي توانيم با كمك دستگاه ها و نمايندگان سازمان ها و دستگاه هاي حاضر براي سال 89 راهبرد هايي را مشخص و تبيين كنيم، تصريح كرد: در سال گذشته براي اولين بار در 9 منطقه از جهان راهبرد هايي صورت گرفت و نتايج خوبي در اين رابطه به دست آمد. اكنون بايد براي هموطنان خارج از كشور و براي تك تك كشورها اين راهبردها را ادامه دهيم.
وي در ادامه تاكيد كرد: برنامه ريزي ها بايد مبتني بر مطالعات راهبردي باشد تا بتوان به راحتي در خدمت ايرانيان خارج از كشور قرار گيرد.
رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه سخنان خود با تاكيد بر فعال تر شدن كارگروه فرهنگ و رسانه به منظور پيشبرد اهداف عاليه ايرانيان خارج از كشور افزود: براي تبيين و گسترش فعاليت ها در خارج از كشور بايد كارگروه هاي آموزشي و پژوهشي، فرهنگ و تمدن، رسانه هاي مجازي و راهبرد بين المللي و منطقه اي تشكيل شود.
مصطفوي در پايان سخنان خود با اشاره به استفاده از نرم افزارهاي قرآني به منظور حفظ هويت ديني، معنوي و فرهنگي و تمدني ايرانيان خارج از كشور گفت: اكنون در مناسك حج ارتباط خوبي با ايرانيان خارج از كشور كه براي انجام فريضه حج گردهم آمده اند، مهيا شده است. گفت وگو و تبادل نظر كارشناسانه پيرامون رفع مشكلات و رفع نقاط ضعف مي تواند در اين زمينه و در فضاي معنوي حج باعث صميميت و دلگرمي بيشتر با آنها شود.
در ادامه اين نشست، سيدكاظم سجادي مديركل ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخناني اظهار داشت: حمايت هاي معنوي و مادي كه از طريق سازمان ها و نهادي هاي مرتبط با اين سازمان صورت مي گيرد، ايرانيان خارج از كشور را به برنامه ها و اهداف برنامه ريزي شده نزديك تر مي كند.
وي در ادامه با اشاره به انتشارات و منشورات توليده شده براي ايرانيان خارج از كشور در سال گذشته و توجه و نياز آنها به اين منشورات اظهار داشت: بايد با توليد انتشارات درخور براي هموطنان ايراني آنها را به خود نزديك تر كنيم و فعال تر از قبل باشيم.
سجادي در ادامه افزود: استمرار فرصت ها مي تواند ما را به اهداف عاليه ايرانيان خارج از كشور برساند. توجه به رسانه ها و به ويژه ارتباط مستمر ايرانيان به شبكه بين المللي جام جم كه پل ارتباطي ايرانيان با خارج از كشور است، يكي از اهم موارد ارتباطي خواهد بود.
مديركل ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با تاكيد بر لزوم اطلاع رساني براي ايرانيان خارج از كشور در برنامه ها، مناسبت ها و همايش ها افزود: با استفاده از اطلاع رساني خوب و به موقع مي توانيم بسياري از امور رسانه اي هموطنانمان را در خارج از كشور پوشش دهيم. اطلاع رساني يكي از شاخص هاي حفظ ارتباط با آنهاست.
در ادامه اين نشست جواد شمقدري، معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني با تاكيد بر حفظ هويت ايرانيان خارج از كشور با تاكيد بر ساخت فيلم هاي كوتاه و بلند براي كودك و نوجوان به منظور حفظ هويت فرهنگي هموطنان ايراني در خارج از كشور، تصريح كرد: فرهنگ دوستان مقيم خارج از كشور از ايده ها و سرمايه هايشان براي اعتلاي سينماي ايران دريغ نكنند و سينماي ايران را در مناطق مختلف دنيا معرفي و تبليغ كنند.
شمقدري، توجه به نسل هاي آينده را يكي ديگر از راه هاي حفظ هويت عنوان كرد و افزود: سينماي ايران روايت گر نجابت و شرافت مردم ايران است و اين سينما پس از سه دهه تلاش توانسته پل ارتباطي خوبي را با ايرانيان خارج از كشور برقرار كند.
وي با اشاره به ميراث كهن فرهنگي و هويتي ايرانيان گفت: مردم ايران همواره مردمي فرهنگ دوست و جوياي انسان كامل و موفق در يكتاپرستي بوده اند. ما هرگز نبايد ايرانيان و هموطنان خود در خارج را بيگانه قلمداد كنيم، بلكه آنها جزيي از مرد ايران هستند.
در اين نشست، نمايندگان سازمان ها و وزارتخانه ها از جمله معاونت بين الملل دفتر مقام معظم رهبري، شبكه جهاني جام جم، نمايندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت امور خارجه، وزارت كشور، كانون پرورش فكري و كودكان، مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري، وزارت علوم تحقيقات و فناوري، كارگروه فرهنگ و رسانه شوراي عالي ايرانيان، دانشگاه سوره، وزارت كار و امور اجتماعي، مجموعه دروني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و ... نظرات خود را در مورد موضوع نشست بيان كردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :